پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 1
کاربر: 0
در این صفحه: 1
   

مولف کتاهای مهدویت: حوزه های علمیه اجازه ندهند افراد غیر کارشناس در حوزه مهدویت فعالیت کنند

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


مولف کتابهای مهدویت با اشاره به نقش حوزه های علمیه در پاسداری از فرهنگ مهدویت، گفت: اگر حوزه ها در این زمینه عقب نشینی کنند هر کسی به خود اجازه می دهد در این عرصه وارد شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مركز جهاني حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف، "استاد نجم الدین طبسی" در  نشست "همراه با مولفین مهدوی" كه در مرکز جهانی حضرت ولی عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف اصفهان برگزار شد در سخناني اظهار داشت: تالیف در حوزه مهدویت مساله ای است که قبل از تولد حضرت ولی عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف آغاز شده است و تا کنون ادامه دارد.

وی ادامه داد: این تالیفات تنها از جانب شیعه نبوده است بلکه بسیاری از اهل تسنن در این زمینه ورود پیدا کرده اند و حتی در بسیاری از تالفات آنها بر وجود "مهدی زنده و حی" اذعان شده است.

این مولف کتابهای مهدوی افزود: در بین علماي شیعه، شیخ صدوق(قدس سره) کتابی را با راهنمایی حضرت در خصوص غیبت های سایر انبیای الهی به رشته تحریر در آورده است تا نشان دهد این مساله در ادیان گذشته هم  وجود داشته است.

وی تصریح کرد: فقهای ما در گذشته قبل از پرداختن به فروع و مسائل فقهی، اصول دین و مسائل بنیادی دین را مد نظر قرار می دادند، چرا که اگر مردم به این مسائل اعتقادی نداشته باشند در حوزه عمل نیز با مشکل مواجه می شوند.

استاد طبسی با بیان اینکه امرور توجه به مساله مهدویت محدود به مرزهای ایران اسلامی نیست و یک امر جهانی شده است، افزود: از نشانه های زمان ظهور این است که نام "مهدی" بر سر زبان ها جاری می شود.

وی با اشاره به برخی ادعاهای مدعیان دروغین مهدویت، گفت: ریشه این مسائل بدون شک به سياست هاي خصمانه دشمنان اسلام و تشيع و توسط سفارتخانه های کشورهای بیگانه به ویژه سفارتخانه انگلیس بر می گردد.

این کارشناس مسائل مهدوی با بیان اینکه عدالت طلبی مهدوی مانع تحقق اهداف بیگانگان است، افزود: استکبار به وسیله دامن زدن و حمایت کردن از جریان هایی چون سید حسنی دروغین، یمانی دروغین و امثال آن سعی در اختلاف و تفرقه شیعیان و كم رنگ كردن بحث ظهور و علائم آن دارد .

استاد طبسي تاکید کرد: بحث مهدویت یک بحث تخصصی است و از همین رو نباید اجازه داد هر کسی در این بحث ورود غیر کارشناسانه داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیش از 420 آیه در قرآن و دو هزار روایت در کتب شیعی در خصوص مهدویت وجود دارد، تصریح کرد: مساله مهدویت بحثی نیست که هر کسی از راه رسید خود را متولی آن بداند.

استاد طبسی افزود: اگر دیدند مساله مهدویت متولی خاصی ندارد، هر کسی به خود اجازه می دهد با مطالعه چند کتاب در این زمینه خود را کارشناس معرفی کند و مردم را به دور خود جمع کند.

وی تاکید کرد: اعتقاد به مهدویت عمود فكری اعتقادات شیعه است و از همین رو باید مباحث مربوط به آن در حوزه های دینی به صورت محکم تبیین شود.

این کارشناس مباحث مهدوی خاطر نشان کرد: امروز دشمن هجمه اصلی خود را متوجه عمود خیمه اعتقادات شیعه کرده است و از همین رو باید با کار تخصصی و رسانه ای جواب محکمی به دشمن داد.

وي اظهار داشت: امروز همه ما در برابر امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف وظیفه داریم و باید با دعا و ترویج فرهنگ مهدویت، از حریم امامت دفاع کنیم.

در پايان اين نشست، آيت الله بحرالعلوم ميردامادي از زحمات اين مولف برجسته مهدوي تجليل كرد.