پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

وقتى آقا بيايد... !

همه‏ى شعرهاى ناگفته‏ى شاعران در مقدمش مى‏شكفند و پنجره‏هاى خاموش، در تجلى شال سبز او ستاره باران خواهند شد.... به تمام جاده‏ها حس رسيدن مى‏بخشد. به تمام انديشه‏ها پرواز مى‏دهد و به جوانه‏ها اذن قيام و به ابرها شوق گريستن مى‏بخشد. وقتى او بيايد، دنيا جاى بهترى براى زندگى مى‏شود. قفس‏ها باز مى‏شوند، بال‏هاى بسته از جرأت پرواز سرشار، آيينه‏ها زنگار مى‏شويند و چشم‏ها در عطر حضور تطهير مى‏شوند.... با طلوع خويش، از كوچه پس كوچه‏هاى افسرده‏ى دل‏هاى بى قرار منتظران خواهد گذشت و تمام فصل‏هاى پاييزى قلب‏هاى ماتم زده را بهار خواهد دميد.... نفحات نفسش، اثرات نگاهش، جذبات وجودش و فضاى پرجاذبه‏ى حضورش انفجارى است، درهزار توى وجودمان، انقلابى به سوى حيات طيبه.

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > پژوهشکده مهدویت > دانشنامه موعود

مقام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در وادی السلام (1)

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


مقام حضرت مهدى (عج) در وادى‌السلام نجف اشرف، یکى از قدیمى ترین مقام‌های منتسب به امام زمان (عج) است. مشتاقان بسیاری به این مکان مقدس می‌ایند تا با موعود خود، راز دل بگویند و کام دل بجویند.


امام صادق (ع) بسیار به این مکان شریف آمده و نماز گزارده‌اند. ایشان این مکان را محل منبر حضرت قائم (عج) معرفى کرده‌اند. در روایات آمده است که ایشان پس از ظهور، از این‌جا به سمت پایتخت خود که شهر کوفه است، رهسپار می‌شوند.

 

وادى‌ السلام و پیشینه آن

بزرگ‌ترین گورستان در جهان اسلام، قبرستان وادى‌السلام در نجف اشرف است. این گورستان وسیع، کهن ترین گورستان جهان است. وجود بارگاه حضرت هود و صالح از قدمت این مکان حکایت دارد. دفن حضرت آدم (ع) و حضرت نوح (ع) در نجف اشرف، دلیل روشنى است که وادی‌السلام قدیمى ترین گورستان جهان است.

 

مقام صاحب الزمان (عج)

اگر از درِ اصلى وادى‌السلام وارد شوید و از مقابل مقام هود و صالح بگذرید، سمت چپ مقام حضرت مهدى (عج) است. پس از این‌که مسیر کوتاهى را پیمودید، با گنبد سبزى روبه رو مى شوید که قرن‌هاست به مقام حضرت مهدى (عج) شهرت دارد. بسیاری در این مکان مقدس با حضرت دیدار داشته و کرامت‌ها و معجزه‌های بى شمارى را دیده‌اند.


در سال 1310 هـ . ق به فرمان سید محمدخان، پادشاه سند، بارگاه با کاشی تزیین شد. سنگی در محراب مقام حضرت مهدى (عج) است که زیارت‌نامه حضرت بقیه‌ الله (عج) روی آن حک شده است. تاریخ کنده‌کارى سنگ، نهم شعبان 1200 هـ . ق است.


در سمت راست مقام، چاهى است که عاشقان موعود از آبِ آن تبرک مى جویند و مى گویند بارها دیده شده که حضرت مهدی (عج) بر سر چاه ایستاده و وضو گرفته‌اند.


در سمت چپ مقام، اتاق و محرابى است که به مقام امام صادق (ع) مشهور است. همیشه مقام حضرت مهدى (عج) خدمت‌کاری داشته که مسوول مقام بوده است. از موقوفات نیز برای روشنایی آن استفاده می‌کردند.


در گذشته، اطراف مقام خانه هایى بود که خادمان مقام آن‌جا زندگی می‌کردند. پس از هجوم وهابیان و ناامن شدن آن‌جا، خادمان خانه هاى خود را ترک کردند و به درون شهر رفتند. اینک وادی‌السلام و مقام امام زمان (عج) پر از مشتاقان مهدی موعود است که برای آمدن او دعا می‌کنند.