پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

مفاهيم و مؤلفه‏هاى انتظار

مهدويت، تبلور يك الهام فطرى است كه مردم، از دريچه ي آن... روز موعود را مى‏بينند. مهدى (عليه السلام) تنها يك انديشه نيست كه ما، در انتظار ولادت او باشيم و يك پيش گويى نيست كه به اميد مصداق آن نشسته باشيم؛ بلكه مهدى يك واقعيت‏خارجى و آماده باش است كه ما منتظر عمليات او هستيم.انتظار داراى مفاهيم و مؤلفه‏هاى زيادى است كه در صحيفه علمى و عملى جهان تشيع، به روشنى مكتوب و مضبوط مى‏باشد؛ از جمله: نفى وضع موجود (فساد، ظلم، بى عدالتى و تباهى)؛ طرد و عدم پذيرش حكومت‏هاى سياسى ظالم (نامشروع دانستن آنها)؛ اصلاح‏طلبى و اميد به زندگى بهتر (فرج و گشايش)؛ تلاش و كوشش براى پيشرفت و ترقى؛ قيام، انقلاب و نهضت مداوم و فعال؛ تشكيل حكومت‏هاى مشروع و دينى؛ عدم انقياد و سازش در برابر ظالم و مفسدان و....

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 2
کاربر: 0
در این صفحه: 2
   صفحه اصلی > پژوهشکده مهدویت > دانشنامه موعود

زمينه‏سازى ظهور حضرت ولى عصر عليه‏السلام

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home


 

محمد فاكر ميبدى

 

اشاره

ظهور بزرگ منجى بشريت، امرى مسلّم است و بى‏هيچ ترديدى واقع خواهد شد. آنچه مورد اختلاف است، وقت ظهور است و اين كه آيا ظهور، تعجيل‏پذير است يا خير؟ و آيا ما وظيفه‏اى براى زمينه‏سازى آن داريم؟ در اين زمينه ديدگاه‏هاى مختلفى، وجود دارد. نويسنده مقاله، چنين مى‏انديشد كه وظايفى بر عهده ماست كه انجام آنها، موجب تعجيل در ظهور مصلح عالم مى‏شود.
وى علاوه بر ذكر دلايل، قرآنى و روايى جهت اثبات نظر خويش، عوامل آمادگى و زمينه‏سازى را بر چهار نوع، تقسيم مى‏كند: آمادگى فكرى و فرهنگى؛ آمادگى اجتماعى؛ آمادگى‏هاى تكنولوژيكى و آمادگى‏هاى فردى.
دلالت برخى از آيات قرآنى، بر زمينه سازى ظهور، بحث پايانى مقاله است.

بسم اللّه الرحمن الرحيم

 

اللهم انّا نشكو اليك فقد نبيّنا و غيبة وليّنا، و شدّة الزمان علينا، و وقوع الفتن بنا، و تظاهر الاعداء و كثرة عدوّنا و قلّة عددنا.(1)

خرم آن روز كه آن دلبر جانان آيد  درد هجران رود و چاره و درمان آيد

مقدمه

بى‏شك در روزگارى كه دنيا از ظلم، جور و بى‏عدالتى پر و همچون كشتى در درياى پرتلاطم، دچار امواج سهمگين شده است، و هر لحظه به خطر نابودى نزديك‏تر مى‏شود، و در معرض غرق شدن قرار دارد، جامعه بشرى منتظر است تا به دست منجى و مصلحى توانا به ساحل نجات برسد، و گرنه هستى و آفرينش انسان به مقصد نهايى و كمال خويش نخواهد رسيد.
اين اراده الهى است كه روزى آن منجى حقيقى خواهد آمد، چرا كه خداوند، خود فرمود:

«و نريد ان نمن على الذين استضعفوا فى الارض و نجعلهم ائمة و نجعلهم الوارثين»(2)

ما مى‏خواستيم بر مستضعفان زمين منت نهيم و آنان را پيشوايان و وارثان روى زمين قرار دهيم.

روزى كه صالحان، وارث زمين خواهند شد و آن را از چنگال طالحان و جباران رها خواهند ساخت. كه فرمود:

«و لقد كتبنا فى الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادى الصالحون»(3)

در «زبور» بعد از ذكر (تورات) نوشتيم: «بندگان شايسته‏ام وارث (حكومت) زمين خواهند شد.

اين مصلح واقعى و وارث حقيقى كسى نيست، جز مهدى موعود عليه‏السلام كه به عنوان «بقية اللّه»، در پس پرده غيبت به سر مى‏برد، تا روزى كه مشيت خداوندى اقتضا كند، آن حضرت ظهور و زمين را سراسر پر از عدل و داد كند.

وظايف ما براى فرج حضرت

اصل ظهور آن منجى، قطعى است و بى شك صورت خواهد گرفت، اما سخن در اين است كه چه بايد كرد تا اين حركت سرعت گرفته و ظهور تعجيل پذيرد؟ بهتر است پرسش‏هاى اساسى را اين گونه مطرح كنيم كه:
آيا به طور كلى راهى براى تعجيل وجود دارد؟
آيا ممكن است با زمينه سازى مناسب، به ظهور حضرت حجة عليه‏السلام شتاب بخشيد؟
آيا قرآن در اين باره طرح و سخنى دارد؟
براى پاسخ‏گويى به اين پرسش‏ها، اين نوشتار را در دو بخش: ديدگاه‏ها و نگاه قرآن مورد بررسى قرار مى‏دهيم.

بخش نخست: ديدگاه‏ها

در برابر پرسش‏هاى بالا، با توجه به ديدگاه‏هاى مختلف پاسخ‏هاى چندى وجود دارد كه در زير مورد بررسى قرار مى‏گيرد

 

ديدگاه نخست

ظهور حضرت حجت، مانند وقوع قيامت به اراده خداوند است و انسان‏ها خواه دوست آن حضرت باشند يا دشمن، هيچ نقشى در آن ندارند؛ بايد نظاره‏گر بود تا اراده الهى بدان تعلق بگيرد و ظهور محقق گردد.

ديدگاه دوم

با توجه به حديث «امتلاء الارض» بايد در اشاعه ظلم و گسترش جور گام برداشت تا پيمانه پر شده زمينه ظهور فراهم گردد.

ديدگاه سوم

انگيزه ظهور را بايد در عوامل غيبت جست و جو كرد. بايد علل غيبت را مورد توجه قرار داد و موانع را برطرف كرد تا زمينه ظهور مهيا شود.

ديدگاه چهارم

بايد به وظايفى كه در زمان غيبت بر دوش ما گذاشته شده و از ما خواسته شده، عمل كنيم تا در ظهور و قيام حضرت حجت عليه‏السلام شتاب لازم پديد آيد.

بررسى ديدگاه نخست

دليل طرفداران نظريه نخست، پاره‏اى از روايات است؛ از جمله روايت مفضل از امام صادق عليه‏السلام كه مى‏فرمايد «... لانّه هو الساعة التى قال اللّه تعالى: يسئلونك عن الساعة ايان مرساها، قل: انما علمها عند ربّى لا يجليها لو قتها الاّ هو»(4)(5)
زيرا آن (ظهور مهدى عليه‏السلام ) همان ساعت (و قيامتى) است كه خداوند مثال (درباره آن فرموده است: يسئلونك عن الساعة ايان مرساها... درباره قيامت از تو سئوال مى‏كنند، كى فرا مى‏رسد؟ بگو: علمش فقط نزد پروردگار من است. و هيچ كس جز او (نمى‏تواند) وقت آن را آشكار سازد.)
برخى از روايات حتى بحث از مهدى( عليه‏السلام ) را نيز ممنوع كرده و آن را ضلالت دانسته‏اند؛ چنان كه در ذيل آيه: «و ما يدريك لعلّ السّاعة تكون قريبا»(6)
و چه مى‏دانى شايد قيامت نزديك باشد. مى‏فرمايد:

يستعجل بها الذين لايؤمنون بها و الذين امنوا مشفقون منها و يعلمون انّها الحقّ الاّ الّذين يمارون فى الساعة لفى ظلال بعيد.(7)

كسانى كه به قيامت ايمان ندارند درباره آن شتاب مى‏كنند، ولى آن‏ها كه ايمان آورده‏اند پيوسته از آن هراسانند و مى‏دانند آن حق است. آگاه باشيد كسانى كه در قيامت ترديد مى‏كنند در گمراهى عميقى هستند.

راوى مى‏گويد: پرسيدم معناى يمارون چيست؟ حضرت فرمود:

يقولون متى ولد؟ و من رأى؟ و اين يكون؟ و متى يظهر، و كل ذلك استعجالاً لامر اللّه و شكا فى قضائه و دخولاً فى قدرته.(8)

مى‏گويند: چه زمانى متولد شده است؟ و چه كسى او را ديده است؟ و كى ظاهر مى‏شود؟ همه اين‏ها شتاب كردن در كار خدا و شك در حكم و دخالت در قدرت او است.

در اين دو روايت ضمن آن كه ظهور حضرت حجت، را تأويل آيات قيامت دانسته و عجله در وقوع آن را ناشى از عدم ايمان تلقى كرده است، بحث و پرسش درباره آن حضرت از جمله زمان ظهور را مراء، و محاجّه، شك در قضا و دخالت در قدرت خدا مى‏داند.
در روايت ديگرى تصريح دارد به اين كه، امر ظهور قابل تعجيل نيست؛ چنان كه در روايتى از امام صادق عليه‏السلام چنين مى‏خوانيم:

«ان اللّه لا يستعجل لعجلة العباد، ان لهذا الامر غاية ينتهى اليها، فلو قد بلغوها لم يستقدموا ساعة و لا يستأخرو»

خداوند به خاطر شتاب بندگان عجله نمى‏كند. همانا براى اين كار (ظهور مهدى(عج)) زمانى است كه به آن منتهى مى‏شود. پس اگر (بندگان) آن (زمان) را طلب كنند، لحظه‏اى مقدم يا مؤخر نمى‏گردد.

بنابر اين ديدگاه، انسان جز انتظار تكوينى هيچ نقشى ندارد. همانند كسى كه مسافرى دارد و نمى‏داند كجاست، بايد به حكم تكوين چشم به راه باشد تا وصل محقق شود؛ زيرا مطابق اراده و مشيت مطلق الهى، انسان در اين زمينه مسلوب الاختيار است، و كارى از وى ساخته نيست. نه قادر است اراده خدا را تغيير دهد و نه مى‏تواند در برابر خواست خدا اراده‏اى داشته باشد. تشبيه وجه انتفاع از حضرت در زمان غيبت به خورشيد در پس ابرها، مى‏تواند مؤيد اين بينش باشد؛ چرا كه بشر نمى‏تواند به سادگى ابرها را كنار زده و خورشيد را نمايان سازد.
بديهى است اين ديدگاه، با همه وجهه توحيدى و معرفتى كه دارد، توجيه عقلانى ندارد، و دست كم با اراده، اختيار، تشريع، تكليف و اذن در دعا منافات دارد.
از سوى ديگر، مذمت استعجال و پرسش از حال آن حضرت، به كسانى اشاره دارد كه در وجود حضرت ترديد داشتند و با پرسش‏هاى پى‏درپى در صدد ايجاد شبهه در اصل وجود مهدى عليه‏السلام بودند و چه كسى مى‏تواند بپذيرد كه روايات متعددى كه در معرفى آن حضرت وارد شده، مراء و محاجه باشد؟

ديدگاه دوم

روايت امتلاء كه مى‏فرمايد:

«المهدى من ولدى تكون له غيبة اذا ظهر يملأ الارض قسطا و عدلاً كما ملئت جورا و ظلما»(9)

مهدى (عج) از فرزندان من است براى او غيبتى است، هنگامى كه ظاهر شود زمين پر از قسط و عدل مى‏شود؛ همان طور كه پر از جور و ظلم شده است.

اين روايت متواتر بين شيعه و سنى است و شكى در آن راه ندارد، اما نمى‏تواند توجيه كننده اشاعه ظلم، جور، فحشا، منكرات و گناهكارى باشد؛ چرا كه اين موضوع با روح قرآن كاملاً در تضاد است. و نه تنها با تشكيل حكومت اسلامى و اجراى حدود و احكام مخالف است، بلكه با آيات امر به معروف و نهى از منكر، تواصى، ارشاد و تبليغ نيز ناسازگار مى‏باشد. چرا كه خواست خداوند و قرآن دعوت به خير، امر به معروف و نهى از منكر است؛ چنان كه مى‏فرمايد:

«و لتكن منكم امة يدعون الى الخير و يأمرون بالمعروف و ينهون عن المنكر»(10)

بايد از ميان شما، جمعى به نيكى، و امر به معروف و نهى از منكر دعوت كنند.

و پر كردن جامعه از ظلم و جور و گناه و فحشاء خواست شيطان و منافقان است، و اين سخن قرآن است كه مى‏فرمايد:

«و من يتبع خطوات الشيطان فانه يأمر بالفحشاء و المنكر»(11)

هر كس پيرو گام‏هاى شيطان شود، (گمراهش مى‏سازد زيرا) او به فحشا و منكر فرمان مى‏دهد.

و نيز مى‏فرمايد: «المنافقون و المنافقات بعضهم اولياء بعض يأمرون بالمنكر و ينهون عن المعروف.»(12)

مردان منافق و زنان منافق، همه از يك گروهند. آن‏ها امر به منكر، و نهى از معروف مى‏كنند.

بنابر اين ديدگاه، بايد بخش عظيمى از آيات قرآن و پيام آن را از كار انداخت و در مسير مخالف آن عمل كرد تا پيمانه پر شود. در سايه شوم اين نظريه همه انقلاب‏هاى آزادى بخش، جنگ‏ها و حتى قيام ائمه عليهم‏السلام محكوم و با بحران مشروعيت دچار مى‏شود؛ براى اين كه به جاى پر كردن پيمانه ظلم، امتلاى آن را به تأخير مى‏اندازد.
تنها نكته‏اى كه در اين باره مى‏توان گفت: اين است كه حديث امتلاء به ظهور علايم و نشانه‏ها از جمله گسترش بى‏عدالتى، گناه و منكرات در آخر الزمان اشاره دارد و اين هرگز به معناى جواز ارتكاب گناه نمى‏باشد.

ديدگاه سوم

اين كه بايد علت يا علل غيبت را بر طرف كرد تا زمينه ظهور فراهم آيد، ابتدا بايد ديد علت يا علل غيبت چيست و پس از آن گفت چه بايد كرد؟
دربرخى از روايات، تعابير زير خود نمايى مى‏كند:

الف: عارى بودن از بيعت

چنان‏كه در روايت رضوى( عليه‏السلام ) مى‏خوانيم كه «لئلا يكون فى عنقه لاحد بيعة اذا قام بالسيف».(13)
بديهى است اين مسأله نمى‏تواند علت اصلى غيبت باشد، بلكه علت عدم حضور آن حضرت است. به ديگر سخن، فرق است بين عدم حضور، و عدم ظهور و آن چه مورد بحث است، ظهور و قيام آن حضرت است كه اين غيبت خود زمينه تحقق آن ظهور است.

ب: خوف و ترس

در روايت زراره از امام صادق( عليه‏السلام ) مى‏خوانيم كه فرمود:

«ان للغلام غيبة قبل قيامه، قلت و لم؟ قال: يخاف على نفسه الذبح»(14)

براى آن پسر مهدى(عج) قبل از قيامش غيبتى است. گفتم: چرا؟ فرمود: (زيرا) از ذبح شدن خود مى‏ترسد.

و در روايت ديگرى مى‏فرمايد:

«ان للقائم غيبة قبل ظهوره، قلت [زراره] لم؟ قال يخاف القتل»(15)

براى قائم(عج) قبل از قيامش غيبتى است. گفتم: چرا؟ فرمود: از كشته شدن مى‏ترسد.

اين عامل نيز همانند عامل قبل، در حقيقت باعث حفظ جان آن حضرت براى تحقق قيام و ظهور است؛ نه عامل اصلى غيبت، و نمى‏توان با تأمين جان وى، زمينه ظهور و قيام را فراهم آورد.
ج: آزمايش الهى
اخبار متعددى دلالت دارد كه از علل و عوامل غيبت، آزمايش الهى است؛ در روايتى، امام باقر عليه‏السلام در پاسخ به جابر جعفى مى‏فرمايد :
«هيهات، هيهات، لا يكون فرجنا حتى تغربلوا ثم تغربلوا ثم تغربلوا، حتى يذهب الكدر و يبقى الصفو».
هيهات! هيهات! فرج ما واقع نمى‏گردد تا اين كه غربال شويد، سپس غربال شويد، سپس غربال شويد تا ناصافى و آلودگى برود و صاف و خالص باقى بماند.
و در روايت ديگرى از امام ابوالحسن عليه‏السلام مى‏خوانيم كه فرمود:

«اما و اللّه لا يكون الذى تمدون اليه اعينكم حتى تميزوا و تمحصوا، و حتى لا يبقى منكم الا الاندر. ثم تلا: ام حسبتم ان تتركوا و لما يعلم اللّه الذين جاهدوا منكم و يعلم الصابرين».(16)

آگاه باشيد، به خدا قسم محقق نمى‏شود آن كه چشمانتان را به او دوخته‏ايد تا اين كه جدا و پاك شويد و تا اين كه مقدار بسيار كمى از شما باقى بماند. سپس اين آيه را تلاوت فرمود: «ام حسبتم ان تتركوا...».
هر چند عامل امتحان مى‏تواند، از علل غيبت، يا به تعبير ديگر حكمت آن، به شمار آيد، اما اين امر به دست مردم نيست تا مسير آن را عوض كنند؛ آن هم آزمونى كه ضرورتا مى‏بايست وسيله جدا كردن سره از ناسره، و كدر از مصفا باشد. غربال كردنى كه با آن، تعدادى اندك از صف اكثريت ناباب جدا شوند.

د: بى‏وفايى مردم

در برخى از توقيعات شريفه به اين مسأله اشاره شده است كه، بى‏وفايى مردم و گناهان آنان زمينه‏ساز غيبت حضرت حجت شده است. چنان كه مى‏فرمايد:

«و لو ان اشياعنا وفقهم اللّه على اجتماع من القلوب فى الوفاء بالعهد عليهم، لما تأخر عنهم اليمن بلقائنا و لتعجلت لهم السعادة بمشاهدتنا، على حق المعرفة و صدقها منهم بنا فما يحبسنا عنهم الا ما يتصل بنا مما نكرهه و لا نؤثره منهم».(17)

اگر خداوند به شيعيان ما توفيق همدلى در وفاى به عهدى كه بر ايشان است عنايت مى‏فرمود: مباركى ديدار ما براى ايشان به تأخير نمى‏افتاد و در سعادت مشاهده ما با معرفتى شايسته و درست شتاب مى‏شد. و چيزى ما را از ايشان محبوس نكرده است مگر اعمال ناخوشايند و ناپسندى است كه از آن‏ها به ما مى‏رسد.

مضمون اين توقيع اين است كه بى‏وفايى شيعيان نسبت به عهد و پيمان با آن حضرت موجب طولانى‏تر شدن غيبت و حرمان از وصال شده است. اين توقيع در حقيقت بيانگر چند نكته اساسى است:
1 ـ دورى از حضرت ثمره كارهاى ناپسند دوستان و شيعيان است؛ «فما يحبسنا عنهم الا ما يتصل بنا مما نكرهه».
2 ـ طولانى شدن غيبت نتيجه عدم همدلى شيعيان است؛

«و لو ان اشياعنا و فقهم اللّه على اجتماع من القلوب فى الوفاء بالعهد عليهم، لما تأخر عنهم اليمن بلقائنا»

اگر خداوند به شيعيان (و پيروان) ما توفيق همدلى در وفاى به عهد مى‏داد، مباركى ديدار ما براى ايشان به تأخير نمى‏افتاد.

3 ـ همدلى شيعيان در وفاى به عهد [آن حضرت] مى‏تواند عاملى براى تعجيل در ظهور باشد؛ «لتعجلت لهم السعادة بمشاهدتنا». در سعادت ديدار ما شتاب مى‏شد.

هـ : علل ناشناخته

بعضى از روايات‏ها بيانگر اين نكته‏اند كه امامان معصوم از علت اصلى غيبت آگاهند، اما مأمور به بيان آن نيستند؛ لذا سربسته و به طور اجمال حكمت‏هايى از آن را بيان كرده‏اند؛ دليل اين ادّعا روايت عبداللّه بن فضل هاشمى از امام صادق( عليه‏السلام ) است كه به وى فرمود:

«ان لصاحب الامر غيبة لا بد منها، يرتاب فيها كل مبطل، فقلت له: و لم جعلت فداك؟ قال لامر لم يؤذن لنا فى كشفه لكم، قلت: فما وجه الحكمة فى غيبة؟ فقال: وجه الحكمة فى غيبة وجه الحكمة غيبات من تقدمه من حجج اللّه تعالى ذكره، ان وجه الحكمة فى ذلك لا ينكشف الا بعد ظهوره، كما لا ينكشف وجه الحكمة لمّا أتاه الخضر( عليه‏السلام ) من خرق السفينة، و قتل الغلام و اقامة الجدار، لموسى( عليه‏السلام ) الا وقت افتراقها».(18)

براى صاحب امر غيبتى است كه چاره‏اى از آن نيست. هر مبطلى در آن شك مى‏كند. به او گفتم: فدايتان شوم، (غيبت) براى چيست؟ فرمود: براى امرى كه اجازه كشف آن براى شما را نداريم. گفتم: حكمت غيبت او چيست؟ فرمود: حكمت غيبت او همان حكمت غيبت حجت‏هاى خداوند قبل از او است. حكمت آن كشف نمى‏شود مگر بعد از ظهور او. همان طور كه حكمت سوراخ كردن كشتى و كشتن پسر و برپايى ديوار توسط حضرت خضر( عليه‏السلام ) براى حضرت موسى( عليه‏السلام ) كشف نشد مگر هنگام جدايى آن‏ها.

بر اساس اين روايت، و به خصوص تشبيه غيبت آن حضرت با خضر و كارهايش در مصاحبت حضرت موسى( عليه‏السلام ) صورت گرفته است، غيبت حضرت حجت( عليه‏السلام ) به عنوان يك واقعيت داراى تأويل معرفى گرديده است كه پس از ظهور، توسط خود آن حضرت روشن خواهد شد.
از آن چه گذشت، به خوبى روشن شد، كه علل شناخته شده و علل ناشناخته ياد شده، هيچ كدام قابل تغيير نيست تا بتوان به وسيله آن، زمينه ظهور را ايجاد و يا دگرگون نمود.
آرى تنها بى‏توجهى و بى‏وفايى شيعيان، قابل تغيير است كه آن را هم مى‏توان در قالب وظيفه دعا و انتظار فرج كه ـ پس از اين در ديدگاه چهارم بدان خواهيم پرداخت ـ درمان و در ايجاد زمينه ظهور گامى برداشت.

ديدگاه چهارم

احاديث و اخبار رسيده از ان حكايت دارد كه همان گونه كه مردم در عصر حضور ديگر ائمه نسبت به امام حاضر وظايفى بر عهده داشته و ادا مى‏كردند، در عصر غيبت نيز، افزون بر تكاليف عمومى، در خصوص مسأله غيبت وظايفى بر دوش دارند و بايد ضمن وصول به اجرا و ثواب گام‏هايى نيز در زمينه ظهور بردارند.

وظايف عصر غيبت

با توجه به مجموع روايات، وظايف زير استنباط مى‏شود:

الف: صبر

در روايتى امام رضا عليه‏السلام مى‏فرمايد:
ما احسن الصبر و انتظار الفرج، اما سمعت قول الله تعالى «فارتقبوا انى معكم رقيب».(19) و قوله عزوجل: «فانتظروا انى معكم من المنتظرين،(20) فعليكم بالصبر، فانه انما يجيى‏ء الفرج على اليأس و قد كان الذين من قبلكم اصبر منكم».(21)
چه قدر نيكو است صبر و انتظار فرج. آيا نشنيدى اين سخن خداوند را كه: فارتقبوا اِنّى معكم رقيب. و اين سخن او كه: فانتظروا اِنّى معكم من المنتظرين. «منتظر باشيد من هم با شما در انتظارم». همانا فرج پس از نااميدى مى‏آيد و كسانى كه قبل از شما بودند صبورتر از شما بودند.
تعبير «عليكم بالصبر» صراحت دارد، در اين كه وظيفه شيعيان در عصر غيبت، صبر بر فراق است.

ب: انتظار

هر چند از روايت بالا وظيفه انتظار نيز به خوبى معلوم مى‏شود، ولى درباره انتظار بايد گفت: پيامبر و ائمه اطهار با تأكيد بسيار بر اين امر پاى فشرده‏اند؛ در روايتى از پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله مى‏خوانيم كه فرمود: «افضل اعمال امتى انتظار الفرج».(22) برترين اعمال امت من انتظار فرج است. على عليه‏السلام در پاسخ كسى كه از وى پرسيد: «اى الاعمال احب الى اللّه عزوجل؟» فرمود: «انتظار الفرج».(23) كدام عمل نزد خداوند محبوب‏تر است. فرمود: انتظار فرج. در روايت ديگرى امام صادق عليه‏السلام مى‏فرمايد:

«اقرب ما يكون العبد الى اللّه عزوجل و ارضى ما يكون عنه اذا افتقدوا حجة اللّه فلم يظهر لهم و حجب عنهم فلم يعلموا بمكانه... فعندها فليتوقعوا الفرج صباحا و مساءً».(24)

نزديك‏ترين حالت بنده به خداوند و راضى‏ترين چيز نزد او اين است كه هرگاه حجت خدا از آن‏ها پنهان شود و برايشان ظاهر نشود و از آن‏ها پوشيده شود و مكانش را ندانند در اين هنگام صبح و شام منتظر فرج او باشند.

پر واضح است كه انتظار بر دو قسم است:
انتظار تكوينى
انتظار تشريعى
در انتظار تكوينى، منتظر بودن بيش‏تر به شكل منفى و همراه با سستى صورت مى‏گيرد، اما انتظار تشريعى، پويا و همراه با علم و عمل است. مؤيد اين سخن، كلام امام سجّاد( عليه‏السلام ) است كه مى‏فرمايد:

«المنتظرون لظهوره افضل اهل كل زمان، لان اللّه تعالى ذكره، اعطاهم من العقول و الافهام و المعرفة ما صارت به الغيبة عند هم بمنزلة المشاهدة، و جعلهم فى ذلك الزمان بمنزلة المجاهدين بين يدى رسول اللّه صلى‏الله‏عليه‏و‏آله بالسيف، اولئك المخصلون حقا، و شيعتنا صدقا، و الدعاة الى دين اللّه سرا و جهرا».(25)

منتظران ظهور او برترين اهل هر زمانند؛ زيرا خداوند متعال به آنها عقل و فهم و شناختى عطا فرموده است كه غيبت در نزد آنان به منزله مشاهده گرديده است. و آنان را در آن زمان به منزله مجاهدان با شمشير در پيش روى رسول خدا صلى‏الله‏عليه‏و‏آله قرار داده است. آنان حقيقتا خالصند و شيعيان راستين و دعوت كنندگان به دين خدا در پنهان و آشكارند.
منتظر واقعى در بعد علمى، آن چنان معرفتى دارد كه غيبت براى او همانند مشاهده است؛ يعنى در شناخت امام زمان خود، شك و ترديد ندارد و در بعد عملى آشكارا و نهان به دعوت و تبليغ مشغول است.
اگر منتظر منفى دست بر دست مى‏گذارد و به بهانه اين كه كارى از ما ساخته نيست و كارى براى زمينه سازى ظهور نمى‏كند، منتظر مثبت شب و روز بر علم و معرفت و عمل خود مى‏افزايد، خود را آماده ظهور مى‏نمايد، و تلاش دارد تا خود را از سنخ منتظر كند.
چكيده سخن آن كه در انتظار مثبت ايمان به غيب، گرايش به عدالت، تنفر از ظلم، اعتراف به حق و دعوت به خير و صلاح نهفته است.

ج: دعا

در برخى روايات عمده‏ترين وظيفه عصر غيبت را دعا دانسته‏اند؛ از جمله در توقيع اسحاق بن يعقوب كه به وسيله محمد بن عثمان دريافت شده است، فرمود: «و اكثروا الدعاء بتعجيل الفرج، فان ذلك فرجكم».(26)
اين دعا شرايطى دارد، كه پس از اين بدان خواهيم پرداخت.

د: انقطاع

در روايتى از امام صادق عليه‏السلام مى‏خوانيم كه فرمود: «ان هذا الامر لايأتيكم الا بعد اياس... همانا اين امر (ظهور مهدى (عج) نمى‏آيد شما را مگر پس از نااميدى».(27) و در روايت ديگرى از امام رضا عليه‏السلام مى‏فرمايد «فانه انما يجيى‏ء الفرج على اليأس و قد كان الذين من قبلكم اصبر منكم».(28) همانا فرج پس از نااميدى مى‏آيد و كسانى كه پيش از شما بودند صابرتر از شما بودند.
اين بدان معنا است كه تا بشريت چشم اميد به قدرت‏هاى غيرالهى داشته باشد، عطش عدالت مهدوى در او وجود ندارد و آن گونه كه بايسته و شايسته است، مهدى‏جو و مهدى‏خواه نخواهد بود.
با توجه به آن چه گذشت، مى‏توان گفت: ديدگاه چهارم بيش از بقيه نظريه‏ها قابل پذيرش است؛ لذا آن را در بخش دوم مورد بررسى بيش‏تر قرار مى‏دهيم.

بخش دوم: عوامل زمينه‏ساز ظهور


در اين بخش از نوشتار، دوباره پرسش را اين گونه مطرح مى‏كنيم كه آيا در خصوص زمينه‏سازى براى ظهور، دليلى وجود دارد؟
در پاسخ مى‏توان گفت: برخى از روايات به طور كلى بر اين مطلب دلالت دارند؛ از جمله روايتى كه طبرانى و ابن ماجه از پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله نقل مى‏كنند كه فرمود: «يخرج ناس من المشرق فيوطئون للمهدى سلطانه».(29) مردمى از مشرق خروج مى‏كنند و زمينه حكومت مهدى (عج) را آماده مى‏سازند. و در روايت ديگرى از امام صادق عليه‏السلام مى‏خوانيم كه درباره طولانى شدن عذاب بنى‏اسرائيل مى‏فرمايد:

«فلما طال على بنى اسرائيل العذاب ضجوا و بكوا الى اللّه اربعين صباحا فاوحى اللّه الى موسى و هارون يخلصهم من فرعون فحطّ عنهم سبعين و مأة سنة، قال [الراوى[ فقال ابوعبداللّه هكذا انتم لو فعلتم لفرج اللّه عنا، فاما اذ لم تكونوا فان الامر ينتهى الى منتهاه».(30)

زمانى كه عذاب بنى‏اسرائيل طول كشيد، آنان ضجه زدند و چهل روز به درگاه خدا گريستند. پس خداوند به موسى عليه‏السلام و هارون عليه‏السلام وحى كرد كه آنان را از فرعون خلاصى مى‏بخشد. پس يكصد و هفتاد سال گرفتارى از آنان برطرف شد. راوى مى‏گويد: سپس امام صادق عليه‏السلام فرمود: هم چنين شما اگر چنين كنيد، فرج ما را مى‏رساند و اگر مانند آنان نباشيد، امر (فرج) به انتهاى زمان معين خود مى‏رسد.

اين روايت به صراحت بيان مى‏كند كه اگر درست اقدام شود، مى‏توان طول غيبت را كاهش داد.
از نظر عقلايى نيز مى‏توان گفت: تشكيل حكومت جهانى با آن عظمت و شكوه، به صورت دفعى هر چند محال نيست، اما دليل عقلى يا نقلى معتبر بر چنين وقوعى نداريم. هر چند ممكن است خود ظهور به دليل عدم توقيت، به طور «بغتة» و ناگهانى صورت گيرد، اما قطعا نمى‏توان گفت بدون هيچ زمينه‏اى انجام مى‏شود.

نظر دانشمندان

شهيد مطهرى مى‏نويسد: بعضى از علماى شيعه كه به برخى از دولت‏هاى شيعى معاصر خود حسن ظن داشته‏اند، احتمال داده‏اند كه دولت حقّى كه تا قيام مهدى موعود ادامه خواهد يافت، همان سلسله مورد نظر باشد.(31)
اين سخن بيانگر آن است كه علماى شيعه به حكومت زمينه‏ساز عقيده داشته‏اند و اين يك امر طبيعى است، چرا كه وقتى انسان منتظر مهمان عزيزى باشدآ سعى مى‏كند فضا و مكان و استقبال كنندگان را در حد امكان، با مقام فرد منتظر كاملاً همانند كند. چگونه ممكن است فرد منتظر، در انتظار كسى باشد كه به دليل اجراى عدالت، پياده كردن احكام الهى و جلوگيرى از فحشا محكوم دادگاه او و طعمه شمشير وى باشد؟
آيت اللّه مكارم شيرازى نيز، درباره آمادگى‏هاى لازم براى حكومت جهانى مى‏نويسد: براى اين كه دنيا چنان حكومتى را پذيرا باشد، چند نوع آمادگى لازم است:
1 ـ آمادگى فكرى و فرهنگى: يعنى سطح افكار مردم جهان آن چنان بالا رود كه بدانند مثلاً مسأله «نژاد» يا «مناطق مختلف جغرافيايى» مسأله قابل توجهى در زندگى بشر نيست و تقاوت رنگ‏ها و زبان‏ها و سرزمين‏ها نمى‏تواند بشر را از هم جدا سازد...
2 ـ آمادگى اجتماعى: مردم جهان بايد از ظلم و ستم و نظامات موجود خسته شوند، تلخى اين زندگى مادى و يك بعدى را احساس كنند و حتى از اين كه ادامه اين راه يك بعدى ممكن است در آينده مشكلات كنونى را حل كند، مأيوس گردند.
3 ـ آمادگى‏هاى تكنولوژى و ارتباطى: بر خلاف آن چه بعضى مى‏پندارند كه رسيدن به مرحله تكامل اجتماعى و رسيدن به جهانى آكنده از صلح و عدالت، تنها با نابودى تكنولوژى جديد امكان‏پذير است، وجود اين صنايع پيشرفته نه تنها مزاحم يك حكومت عادلانه جهانى نخواهد بود، بلكه شايد بدون آن وصول به چنين هدفى محال باشد... سپس مى‏افزايد معجزه، استثنايى است منطقى در نظام جارى طبيعت، براى اثبات حقانيت يك آيين آسمانى؛ نه براى اداره هميشگى نظام جامعه.(32)
4 ـ آمادگى‏هاى فردى: حكومت جهانى قبل از هر چيز نيازمند عناصر آماده و با ارزش انسانى است تا بتواند بار سنگين چنان اصلاحات وسيعى را به دوش بكشد.
اين در درجه اول نياز به بالا بردن سطح انديشه و آگاهى و آمادگى روحى و فكرى براى پياده كردن آن برنامه عظيم نياز دارد... .
منتظر واقعى براى چنان برنامه مهمى نمى‏تواند نقش تماشاچى را داشته باشد...(33)
مؤيد اين سخن، ادعيه عهد است كه در آن گفته مى‏شود:

«اللهم انى اجدد فى صبيحة يومى هذا و ما عشت من ايامى عهدا و عقدا و بيعة له فى عنقى، لا احول عنها، و لا ازول ابدا».(34)

خدايا در صبح امروز تا زمانى كه زنده‏ام، عهد، عقد و بيعت او را بر گردن خود تجديد مى‏نمايم. هرگز از آن برنمى‏گردم و آن را از بين نمى‏برم.

اگر از يك سو آمادگى، شرط حضور و ظهور باشد و از سوى ديگر، اين آمادگى به دست خود انسان صورت گيرد، طبيعى است كه انسان مى‏تواند در تعجيل ظهور نقش داشته باشد.

نگاه قرآن

در اين جا آياتى از قرآن كريم را كه به نوعى مى‏تواند بر مسأله زمينه‏سازى ظهور مصلح موعود دلالت كند، يادآور مى‏شويم. بايد توجه داشت، آياتى كه بر اين امر دلالت دارد، بر دو گونه است:

الف: آيات عموم

منظور از آيات عموم آياتى است كه به طور كلى و عمومى بر زمينه‏سازى ظهور مهدى (عج) دلالت مى‏كند. مثل آيات دعا؛ از جمله آيه

«ادعونى استجب لكم»(35) مرا بخوانيد تا (دعاى) شما را بپذيرم. و آيه «و اذا سألك عبادى عنى فانى قريب اجيب دعوة الداع اذ دعان».(36)

و هنگامى كه بندگان من از تو درباره من سئوال كنند، (بگو:) من نزديكم، دعاى دعا كننده را به هنگامى كه مرا مى‏خواند پاسخ مى‏گويم.

با توجه به اين كه از يك سو خداوند سبحان اجابت دعا را تضمين كرد و از سوى ديگر پيشوايان دين عليهم‏السلام به دعاى تعجيل سفارش كرده‏اند، شكى نيست كه دعا از مهم‏ترين عوامل زمينه‏ساز، براى ظهور است.

ادعيه‏ى تعجيل

چنان كه پيش از اين نيز گفته شد: به ما سفارش شده است كه براى تعجيل در فرج حضرت حجت، زياد دعا كنيم؛ «و اكثروا الدعاء بتعجيل الفرج، فان ذلك فرجكم» براى تعجيل فرج زياد دعا كنيد كه فرج شما در آن است.
نكته جالب توجه در اين روايت، اين است كه فرج امام زمان (عج) فرج ما دانسته شده است و دعا براى فرج آن حضرت در واقع دعا براى فرج و رفع گرفتارى خود ما است. به تعبير ديگر مشاراليه ذلك، الفرج است يعنى فرج حضرت، فرج شما هم هست. برگشت اسم اشاره به قريب نيز موافق اين انتخاب است. گرچه بازگشت به آثار دعا نيز چندان بى وجه نيست يعنى فرج شما در گرو آثار دعا بر فرج است.
در بسيارى از آثار رسيده از ائمه معصومين عليهم‏السلام دعاى تعجيل فرج آمده كه خود بيانگر آماده‏سازى براى ظهور منجى است چرا كه دعا افزون بر اين كه يارى و كمك خواستن از خداوند قادر و توانا است، موجب آمادگى فكرى و قلبى شده نوعى توجه به وظايف و عهد و پيمان را به دنبال دارد. از جمله:
در دعاى عهد:

«فاظهر اللهم وليك... حتى لايظفر بشيى‏ء من الباطل الا مزقه و يحق الحق و يحققه،...»(37)

خدايا ولى خودت را ظاهر گردان... تا اينكه باطلى را نيابد مگر آن كه آن را نابود سازد و حق را ثابت و محقق گرداند.

و در صلوات بر آن حضرت چنين آمده است كه

«اللهم صل عليه و قرب بعده و انجز وعده و اوف عهده واكشف عن بأسه حجاب الغيبة...»

خدايا درود بر او فرست. و دورى‏اش را نزديك گردان و وعده‏اش را حتمى ساز و عهدش را وفا كن و از گرفتاريش حجاب غيبت را بر طرف فرما.

و در دعاى معروف «اللهم عرفنى نفسك»، بعد از بيان شكوائيه به خاطر فقدان نبى و ولى، مشكلات دوران، فزونى دشمن و كمى دوستان، چنين آمده است:

«اللهم فافرج ذلك بفتح منك تعجله»

خدايا فرج آن را با گشايشى شتابان برسان.

و نيز آمده است كه:

«اللهم انا نسألك ان تأذن لوليك فى اظهار عدلك فى عبادك...»(38)

خدايا، از تو درخواست مى‏كنيم كه به ولىّ خودت اذن دهى تا عدلت را در ميان بندگانت آشكار سازد.

نكته ديگرى كه در اين جا مطرح است اين كه، دعا براى تعجيل در فرج و ظهور، بايد با كيفيت ويژه باشد. به ديگر سخن، بايد همراه با ندبه، استغاثه(39) و صدا زدن باشد. مؤيد اين سخن زيارت حضرت حجت بن الحسن عليه‏السلام است كه نام دعاى ندبه به خود گرفته است كه فرازى از آن دعاى شريف عبارت است از:

«اين بقية الله التى لاتخلوا من العترة الطاهرة، اين المعد لقطع دابر الظلمة، اين المنتظر لاقامة الامت و العوج، اين المرتجى لازالة الجور والعدوان، اين المدخر لتجديد الفرائض و السنن، اين المتخير لاعادة الملة و الشريعة، اين المؤمل لاحياء الكتاب و حدوده، اين محيى معالم الدين و اهله، اين قاصم شوكة المعتدين، اين هادم ابنية الشرك و النفاق، اين مبيد اهل الفسوق و العصيان و الطغيان، اين حاصد فروع الغى و الشقاق، اين طامس آثار الزيغ و الاهواء، اين قاطع حبائل الكذب و الافتراء، اين مبيد العتاة و المردة، اين مستأصل اهل العناد و التضليل و الالحاد، اين معز الاولياء و مذل الاعداء...»(40)

كجاست بقية الله‏اى كه از عترت هدايت‏گر خالى نيست؟ كجاست آماده بريدن دنباله ستمگران؟ كجاست انتظار كشيده شده براى راست كردن كژى‏ها و نادرستى‏ها؟ كجاست اميد بسته شده براى از بين بردن جور و دشمنى؟ كجاست ذخيره شده براى تجديد واجبات و سنت‏ها؟ كجاست اختيار شده براى برگردانيدن آيين و شريعت؟ كجاست آرزو شده براى زنده كردن كتاب و حدود آن؟ كجاست زنده كننده آثار دين و اهل آن؟ كجاست در هم شكننده شوكت تجاوزكاران؟ كجاست ويران كننده بناهاى شرك و نفاق؟ كجاست نابود كننده اهل فسق و گناه و طغيان؟ كجاست درو كننده شاخه‏هاى گمراهى و اختلاف؟ كجاست محو كننده آثار كجى و هواپرستى؟ كجاست برنده ريسمان‏هاى دروغ و افترا؟ كجاست نابود كننده سركشان و متمردان؟ كجاست ريشه كن كننده اهل دشمنى و گمراهى و الحاد؟ كجاست عزت‏بخش دوستان و خواركننده دشمنان....

در اين زيارت بر خلاف ديگر زيارت‏ها، سخن از كارهاى انجام شده نيست، بلكه اين دعا به آرمان‏ها و اهداف آينده نظر دارد كه ضمن صدا زدن براى آمدن آن حضرت، اهداف ظهور و قيام نيز روشن مى‏كند. در اين زيارت به نحوى راز و نياز مى‏كند كه گويا گم‏شده‏اى دارد و در پى او ناله و ندبه مى‏كند و دعوتش مى‏كند كه هر كجا هستى، بيا.
نكته بسيار مهمى كه در اين جا وجود دارد، اين است كه اين ناله و ندبه به صورت فردى چندان كارساز نيست، بلكه مى‏بايست همگانى باشد كه ما از آن به استغاثه عمومى تعبير مى‏كنيم و در ذيل آيه نصر بدان خواهيم پرداخت.

ب: آيات خصوص

منظور از آيات خصوص، آياتى است كه با مسأله زمينه‏سازى ظهور مهدى (عج) قابل انطباق است. كه عبارتند از:
1 ـ آيه تناوش، كه مى‏فرمايد:

«و قالوا آمنا به و انى لهم التناوش من مكان بعيد».(41)

و مى‏گويند: «به حق ايمان آورديم.» ولى چگونه مى‏توانند از فاصله دور به آن دسترسى پيدا كنند.

اين آيه دسترسى به ايمان [از جمله مهدى] از مكان دوردست را ناممكن مى‏داند.
طبرسى در مجمع البيان پس از تفسير آيه مى‏نويسد: اين مربوط به جنگ بيداء [خروج سفيانى در آستانه قيام مهدى عليه‏السلام ] و خسف آن است؛ بدين بيان كه، سپاه سفيانى به هنگام رويايى با سپاه مهدى عليه‏السلام مى‏گويند: «آمنا به»، اما خداوند مى‏فرمايد: «انى لهم التناوش من مكان بعيد». چگونه ممكن است اين ايمانى كه زمان آن منقضى شده است، به حال آنان نفعى داشته باشد.(42)
راز اين قضيه آن است كه آنان اين ايمان را به هنگام گرفتار آمدن در چنگال مجازات بيان كردند و آن را خلاصى خود قرار دادند و ايمان اضطرارى كه از روى خوف و وحشت باشد، ارزشى نخواهد داشت.
در مجموع مى‏توان از اين آيه استفاده كرد كه اگر ايمان به مهدى عليه‏السلام واقعى [از جاى نزديك و قرب ولايى [باشد، مى‏تواند عاملى براى دسترسى به آن حضرت باشد. اما چنان چه ايمانى باشد، ظاهرى و [از مكان بعيد، و دور از محبت و ولايت] اثرى نخواهد بخشيد.
2 ـ آيه تغيير، كه مى‏فرمايد:

«ان الله لا يغير ما بقوم حتى يغيروا ما بانفسهم»(43)

خداوند سرنوشت هيچ قوم (و ملتى) را تغيير نمى‏دهد مگر آن كه آن چه را در خودشان است تغيير دهند.

علامه طباطبايى مى‏نويسد: بين نعمت‏هاى الهى كه به انسان داده شده است و بين حالات نفسانى انسان تلازم برقرار است. اگر انسان بر مبناى فطرت گام برداشت و ايمان و عمل صالح را كسب نمود، نعمت دنيا و آخرت در پى خواهد داشت، اما اگر خودشان احوال خود را تغيير دهند، خداى سبحان نيز نعمت‏ها را دگرگون مى‏سازد.
ممكن است از آيه استفاده عموم نمود و گفت: بين حالات نفسانى انسان و بين اوضاع خارجى نيز تلازم وجود دارد؛ خواه نسبت به امور خير باشد يا شر. بدين معنا كه اگر جامعه‏اى بر ايمان و اطاعت و شكر نعمت بودند، نعمت‏هاى ظاهرى و باطنى به آن‏ها روى مى‏آورد و تا زمانى كه حال خود را تغيير نداده‏اند باقى است، ولى زمانى كه وضع خود را دگرگون ساخته و فكر و فسق را برگزيدند، نعمت از آنان بازپس گرفته مى‏شود.(44)
حضور حضرت مهدى و برخوردارى از نعمت حكومتش به عنوان يك نعمت ظاهرى و معنوى، در گرو حركت و دگرگونى جامعه انسانى عموما و جامعه اسلامى خصوصا مى‏باشد. دست كم شروع حركت اصلاحى در جامعه، مى‏تواند، نويدى بر اسباغ نعمت الهى ظهور و حضور باشد.
3 ـ آيه ايمان و تقوا: چنان كه مى‏فرمايد:

«و لو ان اهل القرى آمنوا و اتقوا لفتحنا عليهم بركات من السماء و الارض».(45)

و اگر اهل شهرها و آبادى‏ها، ايمان مى‏آوردند و تقوا پيشه مى‏كردند، بركات آسمان و زمين را بر آن‏ها مى‏گشوديم.

اين آيه بيانگر اين است كه اگر افراد جامعه، خود را از رذايل اخلاقى، فكرى و عملى پاك سازند و با ايمان آوردن به مبدأ، معاد، و ديگر امور، تقواى الهى پيشه كنند، همه درهاى رحمت و بركت خداوند به روى آنان گشوده خواهد شد. شكى نيست كه ظهور حضرت نيز يكى از مصاديق بركت است.
البته اين مسئله مستلزم ايمان جمعى و نوعىِ جامعه است و رسيدن به اين درجه از ايمان هر چند در جوامع بزرگ و آلوده به كفر تا حدود زيادى محال مى‏نمايد، اما در جوامع ايمانى و براى كسانى كه ادعاى محبت و ولايت دارند، كارى ممكن و لازم است.
4 ـ آيه يأس: مى‏فرمايد:

«حتى اذا استيأس الرسل و ظنوا انهم قد كذبوا جائهم نصرنا».(46)

تا آن گاه كه رسولان مأيوس شدند و (مردم) گمان كردند كه به آنان دروغ گفته شده است، در اين هنگام، يارى ما به سراغ آنان آمد.

در روايات نيز به مسأله يأس اشارت شده است:

«ان هذا الامر لا يأتيكم الا بعد اياس...».(47)

اين امر (ظهور) نمى‏آيد شما را مگر پس از نااميدى.

با اين تفاوت كه مفاد آيه، بيانگر يأس انبيا از گرويدن مردم، به دليل تكذيب آنان است و مضمون روايت نااميدى مردم از سامان‏پذيرى امور حكايت دارد، ولى هر دو سوى قضيه، به يك امر بازمى‏گردد و آن هم مهيا شدن نصرت الهى براى مؤمنان و نابودى دشمنان است. اگر در داستان انبياى غضب و عذاب الهى براى يارى مؤمنان است، ارمغان ظهور مهدى عليه‏السلام ، نيز پيروزى مؤمنان بر جباران و ستمكاران و عاصيان است.
5 ـ آيه نصر: مى‏فرمايد:

«ام حسبتم ان تدخلوا الجنّة و لما يأتِكم مثل الذين خلوا من قبلكم مستهم البأساء و الضراء و زلزلوا حتى يقول الرسول و الذين آمنوا متى نصر اللّه الا ان نصر اللّه قريب».(48)

آيا گمان كرديد داخل بهشت مى‏شويد، بى‏آن كه حوادثى هم چون حوادث گذشتگان به شما برسد؟ همان‏ها كه گرفتارى‏ها و ناراحتى‏ها به آنان رسيد و آن‏چنان ناراحت شدند كه پيامبر و افرادى كه با او ايمان آورده بودند، گفتند: پس يارى خدا كى خواهد آمد؟ آگاه باشيد يارى خدا نزديك است.
اين آيه ضمن اين كه مى‏فهماند، بهشت و از جمله بهشت حكومت مهدوى را به راحتى نمى‏دهند، بلكه آميخته با مشكلات و نارسايى‏هاى بيرونى چون فقر و ناامنى و كمبودهاى درونى چون بيمارى و امثال اين‏ها است، بيانگر اين حقيقت است كه دست‏يابى به رفاه، آسايش، امنيت و پيروزى، در گرو خواست عمومى است. تا بدان‏جا كه پيامبر يك امّت نيز مى‏بايد در پس يك سلسله حوادث آزار دهنده و به قول قرآن زلزله‏اى دهشت‏زا و اضطراب آفرين، به همراه امتش دست به تضرع و دعا بردارد و از خدا تقاضاى نصر نمايد.
اين يك استغاثه عمومى است كه در موارد بسيار سخت لازم مى‏باشد و همان گونه كه پيش از اين نيز يادآور شديم، امام صادق عليه‏السلام پس از نقل انتظار بنى‏اسرائيل از موسى عليه‏السلام فرمود:

«هكذا انتم لو فعلتم لفرج اللّه عنا، فاما اذ لم تكونوا فان الامر ينتهى الى منتهاه».

همچنين شما اگر چنين كنيد، خداوند فرج ما را مى‏رساند و اگر مانند آنان نباشيد، امر (فرج) به زمان معين خود موكول مى‏شود.(49)

به ديگر سخن، اين آيه بيانگر لزوم عطش و نياز واقعى و احساس حقيقى نسبت به رسيدن نجات‏دهنده و منجى است.

نتيجه‏گيرى

از آن چه گذشت، چنين استفاده مى‏شود كه عمده‏ترين وظيفه هواخواهان براى زمينه‏سازى امر ظهور و تعجيل در فرج عبارت است از:
1 ـ دعا با شرائط ويژه؛ «و اكثروا الدعاء بتعجيل الفرج، فان ذلك فرجكم»
2 ـ ايمان و تقوا؛ «و لو ان اهل القرى آمنوا و اتقوا لفتحنا عليهم بركات من السماء و الارض»
3 ـ دورى از گناه؛ «فما يحبسنا عنهم الا ما يتصل بنا مما نكرهه»
4 ـ تقرب؛ «و قالوا آمنا به و انى لهم التناوش من مكان بعيد»
5 ـ نوميدى؛ «ان هذا الامر لايأتيكم الا بعد اياس»، و «فانه انما يجيى‏ء الفرج على اليأس و قد كان الذين من قبلكم صباحا و مساءً».
6 ـ انتظار واقعى؛ «اذا افتقدوا حجة‏اللّه فلم يظهر لهم وحجب عنهم فلم يعلموا بمكانه فعندها فليتوقعوا الفرج صباحا و مساءً».
7 ـ دعوت به دين خدا؛ «المنتظرون لظهوره... اولئك المخلصون حقا و شيعتنا صدقا و الدعاة الى دين اللّه سرا و جهرا»
8 ـ همدل شدن دوستان؛ «و لو ان اشياعنا و فقهم اللّه على اجتماع من القلوب فى الوفاء بالعهد عليهم، لما تأخر عنهم اليمن بلقائنا و لتعجلت لهم السعادة بمشاهدتنا»
9 ـ سازماندهى و آماده شدن
10 ـ تشكيل حكومت تمهيدى

پي‌نوشتها:

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

1. بحارالانوار، ج 53، ص 189.
2. قصص / 5.
3. انبياء / 105.
4. اعراف/ 187.
5. رك: بحار الانوار، ج 53، ص 2.
6. احزاب / 63.
7. شورى / 18.
8. رك: بحار الانوار، ج 53، ص 2.
9. رك: البرهان فى علامات آخرالزمان، ص 78؛ منتخب الاثر، ص 310؛ ينابيع المودة، ج 3، ص 115.
10. آل عمران / 104.
11. نور / 21.
12. توبه / 67.
13. رك: صافى گلپايگانى، لطف اللّه، منتخب الاثر، ص 334.
14. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 97.
15. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 98.
16. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 113.
17. رك: بحارالانوار، ج 53، ص 177، و الزام الناصب، ج 2، ص 467.
18. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 91، و ج 52 ص 113.
19. هود / 93.
20. ر.ك: بحارالانوار، ج 52، ص 129؛ اعراف / 71.
21. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 129.
22. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 122.
23. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 122.
24. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 95.
25. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 122، و يوم الاخلاص، ص 203.
26. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 92، و حايرى يزدى (بارحينى)، الزام الناصب، ج 1، ص428.
27. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 111.
28. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 129 و 110.
29. رك: البرهان فى علامات مهدى آخرالزمان، ص 147.
30. رك: بحارالانوار، ج 52، ص 131.
31. ر.ك: مطهرى، مرتضى، قيام و انقلاب مهدى، ص 68.
32. رك: مكارم شيرازى، ناصر، حكومت جهانى مهدى عليه‏السلام ص 80 تا 83.
33. رك: مكارم شيرازى، ناصر، حكومت جهانى مهدى عليه‏السلام ، ص 100.
34. رك: بحارالانوار، ج 53، ص 96.
35. غافر / 60.
36. بقره / 186.
37. رك: بحارالانوار، ج 53، ص 96.
38. رك: بحارالانوار، ج 53، ص 189.
39. ندب و ندبه به معناى دعوت، و غوث اغاثه به معناى يارى خواستن است. رك: المصباح المنير، ندب و غوث.
40. رك: بحارالانوار، ج 102، ص 107.
41. سباء / 52.
42. رك: طبرسى، فضل بن الحسن، مجمع البيان، ج 4، 398، تفسير صافى، ج 4، 227.
43. رعد / 11.
44. رك: طباطبايى، محمد حسين، تفسير الميزان، ج 11، ص 213 ـ 314.
45. اعراف / 96.
46. يوسف / 110.
47. ر.ك: بحارالانوار، ج 52، ص 111.
48. بقره / 214.
49. ر.ك، بحارالانوار، ج 52، ص 131.