پژوهشکده مهدویت
كوتاه و خواندني

بقية الله

واژه‏ى «بقيه‏» به معناى بازمانده و پاينده و آن‏چه كه از چيزى باقى گذاشته شود، است. تركيب «بقية‏الله‏» در قرآن مجيد و روايات خاندان عصمت و طهارت ( عليهم السلام) آمده است. از آن‏جايى كه مهدى موعود (عليه السلام) آخرين پيشوا و بزرگ‏ترين رهبر انقلاب پس از قيام پيامبر اسلام ( صلى الله عليه و آله و سلم) است، يكى از روشن‏ترين مصاديق «بقية‏الله‏» مى‏باشد و از همه به اين لقب شايسته‏تر است. به خصوص كه تنها باقيمانده بعد از پيامبر (صلى الله عليه و آله و سلم) وامامان ( عليهم السلام) است. بنابراين يكى از القاب حضرت مهدى (عليه السلام) بقية‏الله است كه خود آن حضرت هنگام آغاز ظهور، خود را با اين لقب معرفى خواهد كرد. وتوصيه شده در عصر غيبت و ظهور، هنگام سلام به آن حضرت چنين گفته شود: «السلام عليك يا بقية‏الله فى ارضه

جستجو در سايت
آنلاین
مهمان: 7
کاربر: 0
در این صفحه: 5
   

دارالسلام كرمان

ارسال به یک دوست  نسخه مناسب برای چاپ home

 با جمكران همه آشناييد كه جمكران نه مسجدى مقدس در نزديكى قم كه بنايى مقدس در نهانخانه وجود هر شيعه دوستدار حضرت مهدى، عليه‏السلام، است. چه بسيارند كسانى كه هرگز جمكران نرفته‏اند اما در خلوت و تنهايى خود هزار ندبه جمكرانى خوانده‏اند و به سعادت ديدار، حضرت نايل آمده‏اند و چه بسيار كسانى كه هرگز «سهله» نرفته‏اند اما چهل شب چهارشنبه كه نه، صدها شب، در خلوت، سجاده گشوده و به حسرت يك لحظه ديدار، نذرها كرده‏اند و سجاده‏هاى خيس اشكشان گواه سجده‏هاى عاشقانه‏شان در سهله دل است.
از آنها كه سرداب مبارك سامرا را زيارت نكرده‏اند بپرسيد چند بار در خلوت سامراى تنهايى‏شان «آقا» را زيارت كرده‏اند و نه براى رفع نيازهاى مادى يا درمان دردهاى جسمانى كه فقط به عشق يك لحظه ديدار سيماى آسمانى‏اش اشكها ريخته‏اند و التماسها كرده‏اند...؟
پس حرف اول را نه جمكران و سهله و... مى‏زند كه حرف اول را دل عاشق مى‏زند و پاى همه چيزش هم مى‏ايستد. آخر عاشقى به دنبال خودش غربت و دلتنگى دارد، تنهايى و بى‏كسى و هجران جانسوز دارد ولى عاشق همه اينها را به جان مى‏خرد و در خلوت غريبانه‏اش اشك مى‏ريزد و دعا مى‏كند كه غربت و تنهايى محبوبش به سر آيد كه همه چيز تحمل كردنى است جز اينكه محبوب آسمانى، غريب باشد و تنها...
اينها، همه را گفتم كه بگويم در شيعه خانه امام زمان، عليه‏السلام، در ايران اسلامى، شهرى است به نام كرمان در دل كوير كه در دامنه كوههاى سر به فلك كشيده‏اش، مسجدى قديمى است كه به نام مقدس صاحب‏الزمان، عليه‏السلام، متبرك است. اگر صبحهاى جمعه قبل از طلوع آفتاب راهى آنجا شوى و در مسير خيابانى بلند قدم بزنى كه در دو سويش جنگلى سر سبز و زيبا به نام مقدس «قائم» شهرت دارد و بيش از پنجاه سال است كه به اين منطقه صفا بخشيده است، مى‏بينى كه مردان و زنانى راهى دامنه كوه هستند و در بين آنان جوانانى را مى‏بينى كه با پاى برهنه تمام اين مسير طولانى را پياده طى مى‏كنند. آنها كه مى‏توانستند صبح جمعه را در خواب و بيخبرى بگذرانند يا در تفريح و... راهى دامنه كوه صاحب‏الزمان شده‏اند و هنوز آفتاب طلوع نكرده مسجد از جمعيت موج مى‏زند. نه تبليغى، نه فراخوانى، نه ظاهراً دعوتى از سوى كسى، جز اذن دوست، جز عشق محبوب و جز نگاه عنايت و دعوت خود حضرت، هيچ چيز اين جمعيت چند هزار نفرى را از ميان جنگل سبز قايم به سمت كوه صاحب‏الزمان فرا نمى‏خواند.
از همان اولين ميدان، تابلويى بزرگ نگاهت را جلب مى‏كند: »يا اباصالح المهدى ادركنى...« و خيل جمعيت با ديدگانى مشتاق و اشكبار به سوى مسجد روان است. مسجدى كه از يك سو گلدسته‏هايش سر به آسمان آبى كوير مى‏سايد و از سويى همجوار خفته‏گان در خاك است. همسايه ديوار به ديوار خورشيدهايى كه در خون غروب كردند تا در ركاب مولايشان، در صبح صادق موعود، طلوع كنند. و صداى مداحى كه هر جمعه در مهديه شهداى مسجد صاحب‏الزمان كرمان، دعاى ندبه مى‏خواند و دعايش در تمام آن ناحيه سرسبز و باصفا به گوش مى‏رسد و آنها را كه توان و پاى رفتن از دامنه كوه و بالا رفتن از پله‏هاى ساختمان مسجد نيست، در گوشه و كنار، در جوار گلزار شهدا، در ميان چمنهاى سبز و شبنم‏زده، همصدا با ميهمانان حضرت در مسجد، بهره‏مند مى‏كند. مى‏بينى يكى به خلوت دامنه كوه پناه برده، يكى به درختى تكيه كرده، آن ديگرى كنار قبر شهيدش زانو زده و مسجد هم از جمعيت موج مى‏زند...
اينها صبح جمعه را با «ندبه» انتظار آغاز مى‏كنند به اين اميد كه »سمات« را با آواى دلنشين مهدى، عليه‏السلام، و در پايان هزاران جمعه انتظار نجوا كنند.
مهديه شهداى مسجد مقدس صاحب‏الزمان كرمان دلسوختگانى از سراسر استان و حتى كشور دارد كه از راههاى دور و نزديك هر شب جمعه به آنجا مى‏آيند تا صبح جمعه، ندبه را در مهديه زمزمه كنند. در طول اين سالها، لحظاتى گذشته كه اگر پاى صحبت عاشقان مهدى، عليه‏السلام، در مهديه بنشينى يك دنيا گفتنى دارند اما ناگفته‏هاى بسيارى هم در دلها مكنون است تا مبادا واگويه كردن لحظه‏هاى نورانىف وصال آنها را از حلاوت تكرار محروم سازد.
حجةالاسلام و المسلمين حاج آقا نيشابورى از روحانيون سرشناس استان كرمان و مدير حوزه علميه، از اعضاء هيأت امناى مهديه شهداى مسجد مقدس صاحب‏الزمان، عليه‏السلام، و امام جماعت مسجد طالبى، درباره اين بناى مقدس چنين مى‏گويد:
از زمان كودكى من يعنى بيش از هفتاد سال پيش اين مكان مقدس مورد علاقه و عنايت مردم كرمان بوده است. دامنه پايين مسجد و كوههاى اطراف آن از ديرباز محل پناه مردم بوده و از جمله نشانه‏هاى به جا مانده از آن دوران مى‏توان به ستونهاى محكم و خشتى و عمارت بسيار قديمى مسجد كه هنوز هم پابرجاست، اشاره كرد. در آن دوران، در اين مكان آب‏انبارهايى وجود داشت كه از آب باران پر مى‏شد و آب مردم شهر را تأمين مى‏كرد و در كنار اين آب‏انبارها، به جز مسجد بناى ديگرى نبود.
مرحوم آيةالله حاج ميرزا محمدرضا... كه از اعاظم بزرگ آن زمان بوده، مى‏فرمودند در اين دامنه مقدس بزرگانى دفن شده‏اند كه به حرمت آنان بايد قدر اين مكان را بيش از پيش بدانيد.
از جمله آثار به جا مانده در اين مكان مقدس از سالها قبل، مى‏توان به سنگ نوشته‏هايى به طول 2 متر و قطر چندين متر اشاره كرد كه بر روى آنها مطالبى درباره پيشينه زندگى مردم و همچنين درباره وقوف عرفا و بزرگان در اين مكان مقدس نوشته شده است.
در آغاز دوران جنگ تحميلى، با توجه به نام مبارك صاحب‏الزمان، عليه‏السلام، و قداست اين مكان، بهترين محل براى گلزار شهدا در اينجا پيش‏بينى شد و ساختمان جديد مهديه شهدا در كنار بناى قديمى مسجد صاحب‏الزمان و با همت مردم بزرگوار و عاشق امام زمان، عليه‏السلام، در طول چندين سال ساخته شد چون مردم از دير باز شبهاى چهارشنبه و جمعه در مراسم مذهبى مسجد قديمى صاحب‏الزمان شركت مى‏كردند، با شروع احداث بناى جديد مهديه، روز به روز بر جمعيت مشتاق امام زمان، عليه‏السلام، افزوده شد و بعدها كه دعاى ندبه صبح جمعه هم به برنامه مسجد اضافه شد، محافل رونق خاصى گرفت و امروزه اين جمعيت كثير و غير قابل توصيف، هر صبح جمعه از شهرهاى دور و نزديك و حتى از استانهاى ديگر خود را به اين محل مى‏رسانند تا از فضاى معنوى آن بهره‏مند شوند.
حاج محمد قاضى‏زاده مدير اجرايى مهديه شهدا و عضو هيأت امناء نيز درباره مهديه و اين مكان مقدس مى‏گويد:
بزرگترين مسؤوليت اين مجموعه كه به نام مقدس صاحب‏الزمان، عليه‏السلام، فعاليت مى‏كند بالا بردن سطح درك و شناخت استقبال‏كنندگان و مشتاقان مهديه شهدا است تا هر چه بيشتر نسبت به امام زمان خويش معرفت يابند.
در مهديه علاوه بر صبحهاى جمعه با سخنرانى و قرائت دعاى ندبه، شبهاى چهارشنبه و جمعه نيز با قرائت دعاى توسل، زيارت آل يس، دعاى كميل، زيارت عاشورا و زيارت جامعه اين مكان مقدس در خدمت عموم هموطنان عزيز است كه همه هفته از اقصى نقاط كشور و شهرهاى استان، شب جمعه را در اينجا تا صبح به راز و نياز با خدا و درد دل با امام عصر، عليه‏السلام، مى‏پردازند و ميهمان امام زمان، عليه‏السلام، هستند.
از ديگر فعاليتهاى ناچيز مهديه، توليد و پخش يك برنامه راديويى با موضوعيت امام زمان، عليه‏السلام، با مشاركت صداى جمهورى اسلامى مركز كرمان است كه اين برنامه از يكسال پيش هر هفته پنج‏شنبه‏ها به مدت نيم ساعت با برنامه‏هاى متنوع ضمن پرداختن به موضوع مهدويت و انتظار با اجراى مسابقه بوى گل نرگس و طرح سؤالاتى در رابطه با امام عصر، عليه‏السلام، پخش مى‏شود و تاكنون بيش از 50 هزار نفر از مشتاقان موفق به تماس تلفنى با اين برنامه و شركت در مسابقه شده‏اند كه هر هفته نيز از سوى مهديه جوايزى از جمله سفرهاى زيارتى، سياحتى و دهها جوايز ارزنده ديگر اهدا شده است. كه اين برنامه هم اينك نيز ادامه دارد.

حاج آقا سعادت‏فر استاد دانشگاه و عضو هيأت امناى مهديه شهدا نيز درباره اين مكان مقدس مى‏گويد:
خداوند انسانها و بندگانش را به عبادت امر فرموده و اين عبادت بايد در اماكن مقدس و مشخصى صورت گيرد. چرا كه همه توسلها و دعاها و عبادات نياز به مكانى خاص و مشخص دارد و خداوند نظر و توجه خاصى به اين اماكن مقدس دارد. چون ويژگى مكانى يكى از خصوصيات استجابت دعاست كه با طهارت ظاهرى و باطنى و توجه قلب و رعايت آداب خاصى، امكان حضور داده‏اند.
مهديه شهدا به جهت نزديكى و قرب به قبرستان از امتياز خاصى برخوردار است. چرا كه بزرگان دين، ما را براى تأمل و تفكر به اين مكان يعنى قبرستان رجوع داده‏اند چون قبرستان ما را به تدبر و تفكر وامى‏دارد. يكى ديگر از خصوصيات اين مكان مقدس نزديكى آن به گلزار شهدا است، چرا كه شهيدان طبق كلام خدا زنده‏اند و نزد او روزى مى‏خورند. و چون شهدا بزرگترين سرمايه خود را در طبق اخلاص تقديم خدا كردند، پروردگار نيز بزرگترين و بهترين بركات خود را همواره بر آنان نازل مى‏كند.
ديگر خصوصيت اين مكان مقدس قرار گرفتن آن در دامنه كوهى به نام صاحب‏الزمان است كه از ديرباز مورد توجه همگان بوده است.

امروز مهديه صاحب‏الزمان با زيربناى 4000 متر مربع و چندين سالن بسيار بزرگ پذيراى جمعيت چندين هزار نفرى صبحهاى جمعه است و در حال حاضر با نظارت هيأت امناء اداره مى‏شود. اين هيأت بر تمام كارهاى فرهنگى، طرحهاى عمرانى، توسعه مهديه و مسجد و تمامى امورات جارى مهديه نظارت دارند. رسالت اصلى مهديه شهدا نيز اشاعه فرهنگ غنى و انسان‏ساز اهل‏بيت، عليهم‏السلام، در جامعه و معرفى چهره واقعى امام زمان، عليه‏السلام، و تبيين فلسفه انتظار، رفع شبهات از انتظار امام عصر، عليه‏السلام، حضور بيشتر فرهنگ و تفكر امام زمان، عليه‏السلام، در زندگى روزمره مردم و جذب جوانان پاك و معصوم اين مرز و بوم به سمت فرهنگ مهدويت است